Делегације Београда и Приштине синоћ су се растале без планиране вечере и речи за јавност. Тактика или одсуство консензуса? Николић претходно рекао да Заједница српских општина може да функционише независно од Приштине.
Делегације Београда и Приштине синоћ су се растале без планиране вечере и речи за јавност. Тактика или одсуство консензуса? Николић претходно рекао да Заједница српских општина може да функционише независно од Приштине.
Премијери и председници Србије и Косова синоћ су без изјава напустили састанак у Бриселу. Тако су разговори у оквиру дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине, уз посредовање ЕУ, добили још једну „ванредну“ ситуацију.
До сада смо имали прилике да видимо како две стране, непосредно по завршетку заједничког састанка, износе потпуно супротне изјаве о чему су разговарали или се договорили. Прошле седмице је делегација Косова одмах по завршетку састанка прекршила тек постигнути договор о „некоментарисању друге стране“, на шта их је, дан касније, морала да подсећа сама шефица дипломатије ЕУ Федерика Могерини.
Да ли је њена порука „мање коментарисања више ангажовања“ била узрок синоћнег напуштања састанка у Бриселу без изјава учесника? Или две стране, током три сата разговора са посредницима ЕУ, једноставно нису дошле ни до једног помака или пресека који се могао представити грађанима на чије животе се односи? Можда се разлог несвакидашње тишине лидера Србије и Косова може наћи у реченици коју је председник Србије рекао непосредно пред почетак састанка у Бриселу:
„Улазимо у фазу када је све теже доносити било какву заједничку одлуку, примакли смо се томе да све следеће што дамо, представља велики губитак за Србију“, оценио је председник Србије Томислав Николић. Николић је истовремено нагласио и да ће Београд од сада инсистирати на да главна тема дијалога буде Заједница српских општина са чијим формирањем у Приштини отежу.
Заједница мимо Приштине?
Формирање и статут за једне „Заједнице“, а за друге „Асоцијације“ представља највећи камен спотицања у оквиру примене Бриселског споразума. Србија тражи успостављање Заједнице општина са већинским српским становништвом на Косову која ће имати извршна овлашћења и тако вратити Србима на Косову могућности да одлучују о својој судбини. Косово инсистира на Асоцијацији која ће према косовским законима бити у равни са невладиним организацијама.
Док званични Београд пориче и могућност разговора о независности Косова, Приштина пориче могућност било какве врсте аутономије Срба на Косову. То је можда и суштинско питање у оквиру нормализације односа Београда и Приштине и не треба да чуди што је оно и даље отворено, без заједнички јасно дефинисаног решења, а чини се и без начина да се објасни јавности којим се путем уопште може до решења.
„Ако Приштина мисли да може да обавља све своје функције независно од Београда, Заједница српских општина може да обавља своје функције независно од Приштине“, рекао је Николић на питање новинара ДW пре састанка. „То што смо чули од господина Тачија, да је Косово заокружило независност, то су приче за приштинску јавност. (…) Дегутантно је у 21. веку рећи да си уз помоћ бомбардовања НАТО дошао до независности“, додао је Николић.
Представници ЕУ ипак тврде да виде пут напред за Београд и Приштину и бирократски га описују као „препознато залагање и политичку вољу обе стране у процесу“. Висока представница ЕУ се у саопштењима поводом дијалога до сада увек држала неутрално. И после ноћашње рунде разговора, који су јавност овога пута уместо у дилеми оставили у мраку, Могеринијева се у писаном саопштењу захвалила председницима Тачију и Николићу, као и премијерима Мустафи и Вучићу на „отвореној и конструктивној дискусији“.
„Дијалог је веома важан процес за Србију и Косово, али и за регион и ЕУ. Напредак у нормализацији односа је кључан за очување мира и напредак ка ЕУ. То је кључно за Европу и регионалну стабилност“, нагласила је Италијанка.
За почетак прећи мост и зид
Много тога би могло да буде јасније у четвртак, када се, како обично бива, лидери Србије и Косова обрате домаћим јавностима. У Бриселу кажу да нове резултате у дијалогу очекују до краја месеца, када би Србија требало да добије подршку чланица ЕУ за отварање нових преговарачких поглавља, а чланице потврду конкретног напретка у нормализацији односа Београда и Приштине.
Тај конкретни напредак у овом тренутку би могао да буде и коначно решење за само један мост и један зид у Косовској Митровици. А преко зида и моста се и даље трага за поверењем и фамозном „нормализацијом“.
---
Извор: Србин.Инфо