Ваздухопловни завод у Батајници очекује посао модернизације руских и домаћих авиона. Посао ће водити стручњаци руских ваздухопловних института.
Главну реч у ремонту авиона „миг 29“, добијених као руски поклон Војсци Србије, водиће авио-инжењери из Русије. Они ће бити на челу стручног тима који ће водити посао у Ваздухопловном заводу „Мома Станојловић“ у Батајници. У следећих неколико недеља руски стручњаци требало би да посете ову установу и да са српским колегама направе оквирни план и програм модернизације.
У Министарству одбране потврђују да ће се шест руских и четири „мига“ из наоружања наше војске ускоро наћи у „Моминим“ халама.
– План је да, према договору са руском страном, до краја априла пристигну руске летелице. Посао њихове модернизације водиће стручњаци из руских ваздухопловних института специјализовани за летелице овог типа. Они ће водити стручни, док ће запослени у „Моми Станојловићу“ бити задужени за оперативни део посла – наводе у министарству.
Сви потребни уговори са руским министарством одбране су потписани, а вредност аранжмана, према пројектованој рачуници, биће 185 милиона евра. Одлуком да се ремонт летелица обави у Србији умањен је укупан износ овог посла, будући да ће трошак транспорта сносити Русија.
Војнотехнички споразум који је Србија потписала са овом земљом предвиђа да Русија сноси и „путне трошкове“ за сва борбена средства која донира, уколико се ремонт обављао у страној земљи. У супротном, Београд би морао да плати не само прелет, односно транспорт до Србије, већ и комплетну процедуру испитивања коју предвиђају руски прописи. Реч је о низу тестирања у тамошњим центрима, која траже средства и време.
Кључни део посла који ће бити урађен у „кући авиона“ у Батајници, поред продужења временског и летног ресурса, биће уградња уређаја и опреме. Руски „мигови“ у Србију ће стићи исправни и оперативни, али без средстава комуникације и свих осталих уређаја резервисаних за руске оружане снаге.
Ремонтом 10 „мигова 29“ Ваздухопловни завод „Мома Станојловић“ добиће највећи посао у новијој историји. Ова војна установа протекле две деценије суочавала се с бројним невољама. Иако је штета из бомбардовања 1999. године готово у потпуности санирана, последњих година наступио је други проблем – одлив стручног кадра.
Завод у Батајници, који је прошле године прославио век постојања, притиска неповољна старосна структура запослених, као и талас одлазака у пензију обучених и искусних мајстора. Додатни проблем је што таквих стручњака на тржишту рада нема, али и што није на време спроведена попуна инжењерског кадра.
РАЗЛИЧИТЕ ВЕРЗИЈЕ
Лоша страна доброг посла, како указују познаваоци ваздухопловне технике, била би разноликост типова авиона добијених од руских и белоруских партнера. Авион „миг 29“, зависно од уграђене опреме, користи се у више верзија које се технолошки доста разликују. Добрим преговарањем и ремонтом на једном месту, као што је завод „Мома Станојловић“, избегло би се шаренило стандарда летелица и опреме.
„ЛУКАШЕНКОВ АРАНЖМАН“
Најновији договор са Белорусијом о испоруци авиона из наоружања њихове војске, како кажу у војном врху, неће утицати на договорену динамику аранжмана са Москвом. Лукашенкове летелице, према оквирном плану, требало би да стигну у Србију тек 2018, а зависно од динамике ремонта руских авиона, у процес би били укључени и новоприспели. Колико ће авиона бити у реду на стајанци пред „Момом“, требало би да буде познато на лето, када буде формиран комитет за војну сарадњу Србије и Белорусије.
---
Извор: Србин.инфо