DIREKTOR RISI: I RUSKI MEDIJI SU ŽRTVE CRNE PR KAMPANJE IZ SRBIJE
Mala pseudopatriotska partija iz Vojvodine za blaćenje drugih partija patriotske orijentacije osmislila je šemu: u ruske medije se plasiraju intervjui nekakvih „političkih analitičara“, koji sadrže neproverene, a ponekad i potpuno lažne informacije o favoritima izborne trke u Srbiji - Srpskoj radikalnoj stranci (SRS), partiji Dveri i Demokratskoj stranci Srbije (DSS); zatim se taj intervju štampa na srpskom jeziku i predstavlja kao zvaničan stav ruskog rukovodstva
Da bi se sprečilo uvlačenje ruskih medija i ruskog rukovodstva u međunarodni skandal neprijatnog mirisa, smatramo svojom dužnošću da, kao prvo, apelujemo na ruske medije da ne objavljuju informacije o predizbornoj trci u Srbiji koje dolaze iz neproverenih izbora, od samoproglašenih „politikologa“ koje niko ne poznaje. U Rusiji postoji ceo niz stručnih i uglednih specijalista za Balkan, koji ne nastupaju u svoje ime, već predstavljaju ozbiljne strukture - RISI, MGU, MGIMO, Institut za slavistiku Ruske akademije nauka
Apelujem i na srpske medije i javnost - ne verujte insinuacijama raznih prevaranata, koje se čak objavljuju u ruskim medijima. Oni ni na koji način ne održavaju stav ruskih medija, a utoliko pre stav ruskog rukovodstva. Rukovodstvo RF želi da parlamentarni izbori u Srbiji budu demokratski i transparentni. Ni vlada RF, ni MIP, ni administracija predsednika RF ne smatraju da imaju pravo da se mešaju u predizbornu kampanju u Srbiji i nemaju one koje protežiraju i nikoga ne promovišu
PARLAMENTARNI izbori koji treba da se održe u Srbiji 24. aprila već su ozbiljno usijali situaciju u toj zemlji, poznatoj, između ostalog, po emocionalnosti i temperamentnosti stanovnika.
Različite političke partije i pokreti koji učestvuju u predizbornoj kampanji blate jedni druge, ponovo puštaju u opticaj stare glasine, koje su birači već zaboravili, praktično ni iz čega stvaraju nove spletke. U celoj situaciji nema ničeg novog, neobično je to što se u predizbornoj kampanji kao nikad pre intenzivno koristi „ruski faktor“.
Više partija izjavilo je da predstavlja interese ruske nacionalne manjine u Srbiji i da treba da uđu u parlament u skladu sa nacionalnim pragom za manjine. To što u njihovim redovima nema nijednog Rusa, nimalo ne zbunjuje rukovodstva tih partija.
Još skandaloznije su predizborne tehnologije u koje su bili uvučeni pojedini ruski mediji, konkretno (nedeljni) list „Argumenti i Fakti“ i internet-portal Federalna informativna agencija (RIAFAN).
Mala pseudopatriotska partija iz Vojvodine (čiji naziv nećemo navoditi, da je ne bismo dodatno reklamirali) za blaćenje drugih partija patriotske orijentacije osmislila je sledeću šemu: u ruske medije se plasiraju intervjui nekakvih „političkih analitičara“, koji sadrže neproverene, a ponekad i potpuno lažne informacije o favoritima izborne trke u Srbiji - Srpskoj radikalnoj stranci (SRS), partiji Dveri i Demokratskoj stranci Srbije (DSS); zatim se taj intervju štampa na srpskom jeziku i predstavlja kao zvaničan stav ruskog rukovodstva.
U takvoj situaciji, kako bi se sprečilo uvlačenje ruskih medija i ruskog rukovodstva u međunarodni skandal neprijatnog mirisa, smatramo svojom dužnošću da, kao prvo, apelujemo na ruska sredstva javnog informisanja da ne objavljuju informacije o predizbornoj trci u Srbiji koje dolaze iz neproverenih izbora, od samoproglašenih „politikologa“ koje niko ne poznaje.
U Rusiji postoji ceo niz stručnih i uglednih specijalista za Balkan, koji ne nastupaju u svoje ime, već predstavljaju ozbiljne strukture - RISI, MGU, MGIMO, Institut za slavistiku Ruske akademije nauka. Ti ljudi odgovaraju za svoje reči, ne šire neproverene informacije i ne daju nepromišljene ocene.
Upravo njima ruski novinari treba da se obraćaju radi dobijanja stručnog mišljenja. Nauci nepoznati „ruski politikolozi iz Beograda“ ne deluju samostalno, već su instrumenti crnog PR-a.
Kao drugo, želim da uputim sličan apel srpskim medijima i javnosti - ne verujte insinuacijama raznih prevaranata, koje se čak objavljuju u ruskim medijima. Oni ni na koji način ne održavaju stav ruskih medija, a utoliko pre stav ruskog rukovodstva.
Stav rukovodstva Ruske Federacije o parlamentarnim izborima u Srbiji sastoji se u tome da izbori treba da budu demokratski i transparentni. Ni vlada RF, ni MIP, ni administracija predsednika RF ne smatraju da imaju pravo da se mešaju u predizbornu kampanju u Srbiji, nemaju one koje protežiraju i nikoga ne promovišu.
Na izborima će pobediti onaj koga podrži narod Srbije.
Mi se nadamo da će ta pobeda biti poštena i zaslužena, a da nesavesne manipulacije i podmetanja kompromitantnih materijala preko ruskih medija neće uticati na tok predizborne kampanje.
(direktor Ruskog instituta za strateška istraživanja Leonid P. Rешетњиков)