„SAN MOSKVE JE DA KONFRONTACIJA SA ZAPADOM RUSIJU UČINI JAČOM NEGO ŠTO JE BILA DOSAD“
-
Bendžamin BIDER: Rusija je od 1992. godine izgubila oko 35 miliona hektara njiva, što je gotovo jednako površini Nemačke. Međutim, ta tendencija je prekinuta 2014. godine. U poslednje vreme udeo poljoprivrede u ekonomiji zemlje je porastao, dok je u drugim zemljama prisutna suprotna tendencija
- Ruska poljoprivreda raste jer od jeseni 2014. godine - zahvaljujući zapadnim sankcijama i kontrasankcijama Moskve - ruski poljoprivrednici praktično nemaju konkurenciju na domaćem tržištu. Prema podacima Der Spiegel, udeo uvoznih sireva u zemlji se za godinu dana smanjio sa 48 odsto na 2 odsto, a svinjetine - sa 18 odsto na devet odsto
U RUSIJI je počeo agrarni bum, piše uticajni nemački list Der Spiegel.
I odmah ukazuje: Rusija je prošle godine po prvi put zaradila od izvoza poljoprivrednih proizvoda više nego od prodaje oružja.
Otkad je Vladimir Putin uveo embargo na uvoz zapadnih namirnica, u Rusiji se našlo nemalo onih koji su ostavili svoje profesije i postali poljoprivrednici.
„To je san Moskve - da konfrontacija sa Zapadom učini Rusiju jačom nego što je bila pre“ - smatra autor članka Bendžamin Bider.
Kako ističe ovaj novinar, gotovo četvrt veka posle raspada Sovjetskog Saveza poljoprivredna gazdinstva u zemlji su bila zapuštena. Oligarsi i investitori su zaobilazili slabi agrarni sektor, i Rusija je od 1992. godine izgubila oko 35 miliona hektara njiva, što je gotovo jednako površini Nemačke, nastavlja autor.
Međutim, ta tendencija je prekinuta 2014. godine.
U poslednje vreme udeo poljoprivrede u ekonomiji zemlje je porastao, dok je u drugim zemljama prisutna suprotna tendencija, piše Der Spiegel.
Pri tom je, po Biderovim rečima, za sada nejasno da li će takvi problematični sektori, kao što je mlečna industrija, postati konkurentniji u dugoročnoj perspektivi. Ruska agrarna industrija je za sada najveći uspeh postigla u oblastima koje su još ranije pravile proizvode ne samo za unutrašnju potrošnju, već i za izvoz na strana tržišta.
Glavna pokretačka snaga u razvoju ruske poljoprivrede nisu mali poljoprivrednici, već veliki koncerni, koji zahtevaju velike investicije i koji razvijaju svoje oblasti agrarne industrije već prilično dugo.
Na primer, u proizvodnji žita pozitivne tendencije primetne su još od 2000. godine, a 2015. godine Rusija je proizvela više pšenice od SAD, napominje magazin.
Osim toga, pad kursa rublje učinio je rusku robu konkurentnijom na svetskom tržištu. A od jeseni 2014. godine ruski poljoprivrednici praktično nemaju konkurenciju na domaćem tržištu.
Prema podacima Der Spiegel, udeo uvoznih sireva u zemlji se za godinu dana smanjio sa 48 odsto na 2 odsto, a svinjetine - sa 18 odsto na devet odsto.
Kao posebno problematičnu sferu za Rusiju nemački novinar navodi mlečnu industriju. Po mišljenju stručnjaka, ruskim proizvođačima mleka će biti potrebno 8-10 godina da postanu konkurentni na svetskom nivou. Međutim, razvoj ove grane je usporen jer niko ne može sa sigurnošću da kaže koliko će trajati sankcije, navodi Der Spiegel. Jer, ukoliko Kremlj ukine embargo, unutrašnja proizvodnja će se naći pod pritiskom strane konkurencije.
---
Izvor:
Fakti