Borimo se za pravednu stvar, a to znači da ćemo pobediti (Protojerej Novopašin)

Borimo se za pravednu stvar, a to znači da ćemo pobediti (Protojerej Novopašin)

Vremena su turbulentna. U proteklih godinu dana redovno smo slušali o neutralisanju jedne...

„Šuckori“ (Schutzkorps) – Ljudske zveri koje nikada nije stigla ruka pravde

„Šuckori“ (Schutzkorps) – Ljudske zveri koje nikada nije stigla ruka pravde

Okružni trebinjski paroh Vladimir J. Popović dopunio epohalno delo Vladimira Ćorovića o...

Kako su Srbi izgradili 40 crkava u Donbasu

Kako su Srbi izgradili 40 crkava u Donbasu

Donjeck i Lugansk ne prestaju da privlače pažnju svetske javnosti kao dva žarišta ukrajinske...

Treći svetski rat je već u toku, ali se vodi bez pucanja i raketa

Treći svetski rat je već u toku, ali se vodi bez pucanja i raketa

PRE 38 GODINA NATO JE IZVEO SLIČNU VEŽBU ZA KOJU SU U SSSR POMISLILI DA MASKIRA PRAVI...

Kusadak kod Mladenovca zaprašuju dronovima, meštani uplašeni, država ćuti!

Kusadak kod Mladenovca zaprašuju dronovima, meštani uplašeni, država ćuti!

Redakciji Srbin.info javio se Petar Nikolić, šef mesne kancelarije iz sela Kusadak kod...

Krvoločni „autokefalizam“ ateista i agnostika

Krvoločni „autokefalizam“ ateista i agnostika

Autokefalnost ne mogu da traže ateisti, agnostici, inoverni ili otpadnici iz Miraševe...

Smanjivanjem upotrebe crkvenoslovenskog jezika u Bogosluženju mi izdajemo pravoslavlje

Smanjivanjem upotrebe crkvenoslovenskog jezika u Bogosluženju mi izdajemo pravoslavlje

Jedna od metoda jezičke borbe koju su naučnici opisali je slabljenje suparničkog jezika sa...

  • Borimo se za pravednu stvar, a to znači da ćemo pobediti (Protojerej Novopašin)

    Borimo se za pravednu stvar, a to znači da ćemo pobediti (Protojerej Novopašin)

    subota, 11 februar 2023 17:52
  • „Šuckori“ (Schutzkorps) – Ljudske zveri koje nikada nije stigla ruka pravde

    „Šuckori“ (Schutzkorps) – Ljudske zveri koje nikada nije stigla ruka pravde

    četvrtak, 28 jul 2022 14:43
  • Kako su Srbi izgradili 40 crkava u Donbasu

    Kako su Srbi izgradili 40 crkava u Donbasu

    četvrtak, 24 februar 2022 14:50
  • Treći svetski rat je već u toku, ali se vodi bez pucanja i raketa

    Treći svetski rat je već u toku, ali se vodi bez pucanja i raketa

    ponedeljak, 20 decembar 2021 13:50
  • Kusadak kod Mladenovca zaprašuju dronovima, meštani uplašeni, država ćuti!

    Kusadak kod Mladenovca zaprašuju dronovima, meštani uplašeni, država ćuti!

    petak, 26 mart 2021 22:16
  • Krvoločni „autokefalizam“ ateista i agnostika

    Krvoločni „autokefalizam“ ateista i agnostika

    utorak, 26 maj 2020 22:25
  • Smanjivanjem upotrebe crkvenoslovenskog jezika u Bogosluženju mi izdajemo pravoslavlje

    Smanjivanjem upotrebe crkvenoslovenskog jezika u Bogosluženju mi izdajemo pravoslavlje

    utorak, 26 maj 2020 22:04

Ocena korisnika:  5 / 5

Zvezda aktivnaZvezda aktivnaZvezda aktivnaZvezda aktivnaZvezda aktivna
 
 Бубањ - Стиг - битка

BITKA NA BUBNjU I VRANjEVCU 1915. - ZA KRST ČASNI I SLOBODU ZLATNU

 
Borbe za spas Mlavskoga kraja
 
Jesen 1915. bila mnogo teška po obe vojske. Naši su svuda na obali duž Dunava, kod Rečice. Neprijatelj topovima već danima bije Srpske položaje, tuku preko Čibuklije, a dolaze granate i od Bele Crkve. Magla je kao testo, Srbi iščekuju već odavno taj prelaz. Počinje kiša, pa hladan vetar kosti hladi i ledi. Oko 6 časova tog 7. oktobra po novom kalendaru počinje neprijateljska jaka artiljerijska priprema, tuku iz svih cevi i oruđa, na sve strane padaju geleri i šrapneli. 
„Idu“... viknu neko... „tu sa Čibuklije kreću“... Pontoni, prvi napad, javljaju već je kod carinarnice, po govoru čuju se Nemci, dakle Makenzen pronese se glas od oficira. Nešto kasnije počinje povlačenje, pao je Ram, Zatonje, Lipar, pa opet povlačenje, a kako i ne bi pred ovolikom silom. 
 Бубањ - Стиг - битка
A taj mali Nikodije, na koga su i danas ponosni rođaci koji žive u Starčevu i Petrovcu, beše momčić, došao je iz Beograda, još letos rekoh u četu, bio je siromah, sirotinja, neko ga je odveo na Čuburu, gde biva šegrt u bakalnici, vredan, trči po čaršiji, nosi flaše i robu, i evo ga kalfa sa nepunih sedamnaest godina. U Sremu već biva proizveden u kaplara, a na Mačkovom Kamenu prva rana, i to teška, zacele, i tu je sada sa svojim seljacima - vlasima oko Beranja. Mali rastom, onako crnomanjast, što se kaže, ali kao veoma hrabrog ga je desetina poštovala i slušala, sada izviđa neko viče: „Nikodije, savij se bre... Kada je Srbija u pitanju tu nema straha ” odgovarao je. Oko podne seoska kafana pređe u ruke neprijatelja, haubica od nekud tuče, šrapneli paraju sve oko sebe, miris paljevine peče nos i usta, neprijatelj će ponovo na juriš. A Nikodije izviruje i komanduje ... „nemo’ neko da opali bez komande...” malo se pridiže. „Eno ih dole” – pokazuje, odjednom pucanj, kuršum fijuče, mali kaplar se povi i pade, pogibe mali kalfica i kaplarica. Toga 13. oktobra 1915. ostadoše rasuti po Stigu preko 70 ratnika, tu skoro na pragu svom...
Rekoh, preko Dunava nailazila je strašno valjajući se velika sila od vojnika, oružja i tehnike, koju je predvodio proslavljeni Austro - ugarski vojskovođa Mekenzen sa preko 200.000 vojnika. A na desnoj obali Dunava, čekali su ga daleko manje snage od 60.000 Šturmovih vojnika III armije, starog i takođe proslavljenog srpskog generala Pruskog porekla koji je zavoleo malenu Srbiju i njen narod. U predstojećim borbama učestvovali su delovi Drinske i Dunavske divizije, kao i sledeći pukovi: naš 9., 18., 4. Prekobrojni puk, 8., 12. Kadrovski, zatim delovi Moravske divizije, Braničevski i Mlavski odred i delovi konjičkih jedinica i dr. Srpska vojska branila je svaku stopu podunavlja, Stiga, Zvižda i Mlave. Borbe su vođene prsa u prsa i na bajonet. Do poslednjeg čoveka. Setimo se: Samo Mlavski kraj je dao preko 7.000 žrtava u borbama za oslobođenje u Balkanskim i I  Svetskom ratu. A u borbama oko Vranjevca i Bubnja možemo slobodno reći da je izginulo preko 100 srpskih vojnika iz Mlavskog kraja. Najviše iz 9. Puka i Braničevskog odreda i 12. Kadrovskog puka knez Lazar. Dva puta više ranjeno a bilo je i nestalih. Dok u drugim krajevima Braničevskog okruga bilo je mnogo više izginulih. Podsetnik za pokoljenja je na susednom brdu Vranjevac ispod časnoga krsta – gde je prikazano za svaku opštinu koliko je izginulo vojnika. Vranjevac je mlađi brat a Bubanj – stariji; i ne smemo ih razdvajati.
Narodni pripovedač iz Kule Miladin Mika Stokić zapisao je na početku rata sledeće: 
 
Draga braćo da vam nešto kažem 
sve istina neću da vas lažem
U hiljadu devet stotini i 
petnaestoj po Hristu godini
Kad su Švabe na Dunavu prošle 
selu Kuli dugo nisu došle
Kad dođoše do kuljanskih brda 
švapska vojska počela da vrda
Od Boževca pa do polja Zepca 
nema drugih osim plavog Nemca
Mislili su šta će sad da rade 
kako da se Srbima naslade 
Srpska vojska tad je spremna bila 
i na Nemce vatru otvorila
Puška puca a topovi riču 
oficiri samo' napred viču
Pušku braćo stavite na oči, 
da vam Nemac u rov ne uskoči
 
 
 Бубањ - Стиг - битка
19. oktobra 1915. godine na položaje oko sela Crljenca ordonansi donesoše komandirima sledeće naređenje: ”Borba do poslednjeg čoveka”.  Dakle odstupanja za sada više nema. Predstojala je borba za spas Mlave. Srpska  artiljerija se ukopala i veoma dobro dejstvuje po neprijatelju koji se povlači u panici do kukuruza i zabrana. Imaju sreće da ih isti zaklanjaju delimično. Srpske jedinice zaposele su visove brda Vranjevca - kota 295 kod Kule i dominantnog Bubnja – kota 390. Tako kontrolišu veći deo položaja prema Stigu, Zviždu i Mlavi. Dok, samo posle nekoliko dana stižu nerazumljiva naređenja o naglom povlačenju  i sa ovih položaja ?! Vranjevac pada pod sumnjivim okolnostima, kažu izdajstvom Kuljanina starca Đorđa Milutinovića, koji je proveo Austro – Nemce, jarugom Zebac. A onda počinju odstupanja kako bi se ove jedinice spojile sa glavninom srpskih snaga koje se povlače dolinom Morave. Srpska  Vrhovna komanda izmeštena je već iz Kragujevca u Kruševac.
20. oktobra 1915. iz operacijskog dnevnika III armije pod obrazloženjem 76-73 zapisatog u 0:30 časova izjutra. Komandant III armije poslao je vrhovnoj komandi ovaj izveštaj. „Stanje III armije uveče 19. oktobra: 1. Braničevski odred – vodio je borbu celog dana i usled povlačenja 12. Kadrovskog puka sa Bubnja kota 395 i on se povukao…“ Mi obični građani znamo veoma malo ili nedovoljno, šta se dešavalo u bitkama oko Bubnja. Ostaje na istraživačima i drugima da potpuno istraže ovu nepravedno zaboravljenu i zapostavljenu bitku u istoriji Srpskog naroda. Navešćemo samo jedan junački podvig Moravske divizije drugoga poziva, koja je trčećim i ubrzanim korakom od Velike Plane krenula noću da bi stigla u pomoć 12. Kadrovskom puku i 9. Knjaz Nikola i opet pod tom velikom neprijateljskom silom Bubanj je pao.
Vojnicima 9 Puka bilo je najteže što se povlače što tuđinu tako lako prepuštaju položaje i svoje kućne pragove. Mnogi od njih gledali su sa okolnih visova kako se tuđin šeta njihovim njivama, zabranima,  vinogradima po dvorištima pa čak da neki i noćivaju u njihovim kućama. Niko nije znao šta je sa nejačima i civilnim stanovništvom. Od 21. do 23. oktobra kada se i zadnji vojnik 9. puka sa nekim izbeglicama povukao preko Kamenova i Mlave ka Pankovu i kada su inženjerci zapalili most tj drvenu ćupriju, u trodnevnim borbama poginulo je 137 ratnika, ranjeno je bilo njih 118, dok je nestalih 6. A da su i Nemci imali velikih gubitaka o tome svedoči i njihovo vojničko groblje koje je podignuto u Rašancu iznad škole na mestu gde je danas crkva. Ali o tome više nekom drugom prilikom.
A od Bubnja, junačkoga brda ka Starčevu i više ka Ranovačkoj kosi, mnogo, mnogo godina kasnije,  još se poznaju Srpski rovovi, koji svedoče da su se ovde vodile žestoke borbe. O ovome još kao dete zapamtio  je priču sa kazana kada su komšije i otac pekli rakiju, učesnici ovih borbi su govorili. Mladen Milosavljević iz Dubočke o tome mi  je pričao: ”Kada su Nemci naišli od Bubnja i Starčeva na kuću Mladena Miloševića, Srpska vojska bila je već na obližnjem visu, prekrivena i zaklonjena šumaricom,  mesto oko ”Turskog potoka”. Tu se borba vodila tri dana i noći, teški mitraljezi samo su štektali obostrano. Položaji su prelazili iz ruke u ruku, padali po nekoliko puta da bi se naši dizali na juriš i vraćali ih bajonetima. „Zapamtio sam kako su mi govorili: Nemci su se probili tim potokom koji vodi čak iz Starčeva do Kamenovskog atara i samog ovog visa. 
 
 
GROBNICA NEPOZNATIH JUNAKA
 Бубањ - Стиг - битка
Ja ću zamoliti Vas prisutne da me pažljivo još malo saslušate a stare ratnike da mi oproste što ih sada prozivam i kosti pomeram palih, za našu slobodu u njihovom miru i spokoju Božijem: Milovane, Miladine, Mijailo, Radosave, Savo, Vojine, Slavko, Tanasije, Jankulje, Miodraže, Bogiću, Novače, Marjane, Dragutine Tomaševiću - olimpijcu i ti znani i neznani junače. I ti Milosave Loso brko Jagodincu koji bacaš bombe sa Bubnja i pozivaš vojnike na juriš. Da se vrate i zadobiju izgubljene položaje. Prenesite tamo starim ratnicima da smo danas ovde mi i da želimo da im se odužimo za podarenu slobodu - podizanjem jednog lepog krstonosnog spomenika. Mnogo šta se zaboravilo a nosilac Obilićeve i Karađorđeve medalje jedino se pominje kada se nazdravlja Jagodinskim pivom, jer slika ovoga brkatoga junaka nam se osmehuje sa nalepnice pivske flaše.
Nažalost o pomenutim borbama se i danas malo zna.
 

 Бубањ - Стиг - битка

Predanje kaže: Stariji ljudi koji nisu mogli u zbeg – ostajali su kod kuća, pa šta im da sam Gospod Bog. Sahranjivali su izginule i Nemce i Srbe. Tu u šanac – jarak pored puta. Mnogi tako ni danas nemaju nadgrobnih spomenika ni obeležja. Moj sagovornik i pratilac Mladen Milosavljević iz Dubočke, vodi me po lepom jesenjem danu i pokazuje mesto u šipražju gde je grobnica nepoznatih Srpskih junaka. Nalazi se na mestu Boletin - Bunetić u parceli Stevana Savića KO Dubočka....  Tu je nekad bilo veliko drvo - Granica, pod isto je iskopana raka veličine 4x6 metra, u koju je sahranjen čovek do čoveka, pa i jedan preko drugog, na brzinu preko 50 ljudi! Pričalo se da su tu izginuli Kadrovci vojnici pored naših "devetaka" i da su oni bili iz Šumadije od: Kraljeva, Vrnjačke Banje i Čačka. Mnogo krupni i visoki ljudi..." završio je Mladen. Gledamo nemo kako počivaju bez belega, prepušteni vremenu i zaboravu, koje je mnogo šta izbrisalo iz sećanja. Zapisao sam to u želji da isto po prvi put objavimo ne bi li nekako sačuvali za mlađe generacije od zaborava. Bilo je to 1989. godine. A evo šta još zapisa narodni pripovedač:
 
 
Kada dođe lepi Đurđevdanak 
devojke su pošle na uranak 
Natalija i sa njom Draginja 
one nose po flašicu vina 
S'njima behu Rajine bliznjake 
prelivaju te pale junake
Sa lepezom bela lica hlade 
a tamnjanom palu vojsku kade
A kada ih vinom preliše 
tad se za njih Bogu pomoliše 
Malo zatim pa zemlja zaječi 
iz zemlje se čuše ove reči
„ Hvala vama naše sestre mile, 
koje ste se sad za nas setile, 
hvala vama na vašem trudu,
Bog vam dao da svi srećni budu.
 
 Бубањ - Стиг - битка
Želim sa ovog mesta da se zahvalim predsedniku opštine Petrovac na Mlavi - Dušku Nediniću sa svom opštinskom vlašću, zatim igumanu manastira Rukumija Simeonu, namesniku Mlavskom Njegoslavu Joviću, arhijerejima Milenku Lakiću i drugim sveštenicima SPC; kao i ljudima piscima Živoradu Antonijeviću, Milanu Simiću – Simi i legendi Predragu Dači Mirkoviću, koji su uložili veliki napor da prikupe građu i popišu mrtve i izginule u pomenutim ratovima. A da svi zajedno učestvujemo u podizanju spomenika na Vranjevcu i Bubnju. Hvala ljudima iz organizacionog odbora za podizanje budućeg spomenika i predsedniku Saši Živojinoviću. Darodavcu Najdanu Nikoliću i MZ Manastirica i Starčevo kao i svim ljudima dobre volje ne pomenutim ovom prilikom.
Dragi prijatelji upućujem Vam sledeću poruku: Da ovaj posao koji smo danas započeli osvećenjem časnoga krsta i Pomenom izginulim ratnicima - uz Božiju pomoć, uspešno i završimo. Voda i reka su potekli i nema stajanja. Želimo da unucima i paraunucima prenesemo kakvi su im bili dedovi. A bili su dični, ponosni i junački sinovi otadžbine Srbije. 
Još jednom, hvala im i slava im! 
A svima nama: Živeli i na mnogaja ljeta!!!
 
 
Autor
Aca – Gera Životić
Govor na Bubnju  20. X 2016. Oko 13 časova
 
Literatura:
- Vojna enciklopedija
- „Od Rama do Krfa“, V.S.P. Sv Toma (moja druga slava) 19. X 2016.
 
11 septembar 2024